Issue Detail

The content of this issue:

83471_2001-09-12-01.pdf
83471_2001-09-12-01.txt

Appearing in this issue:

PeopleLocationsOrganizations
2001
4H
7- Leslie
A. Campbell
Adam Orr
Alan and Debbie McGuire
Alexander
Alexander Suckow
Alexandra Suckow
Alice Murray
Allan Foster
Allan Men
Allison Novice
Alma Zim-merling
Alma Zimmerling
Amy Taylor
Amy Vlaming
Amy Vlaming.
Andi G Band 10:00
Andrea Braid
Andrea Charter Master
Andrew Lang
Andrew Simms
Andy Bean
Angela Tole Painting Popular Otlawa-area
Ann Beck
Ann Rogers
Anna Ruddy
Anna Ruddy Car Trip
Anne Stan- Smocked
Anne Stanley
Announcer
Arnprior
Audrey Sharpe
Audrey Watchorn
B
Bai-Leigh Chapman
Banner
Barbara Cruickshank
Barbara Evans
Barbara Evans Handicrafts Decorative
Barber Grand Champion Female
Barry
Barry Moffat
Barry Molfat
Beck
Ben Younge
Bernard
Betty Cameron
Betty Eleanor Rcnnick
Betty Knit
Betty Monica Russell
BETTY RUSSELL
Beverly Amateur
Beverly Runtz
Bill
Bill Russell
Billy Leveris
Blake
Blake Pirie
Bonnie Farms Nolan Percheron Get
Bonnie Nolan
Brandon Crawford
Brenda
Brenda Barr
Brenda Donnelly
Brenda Rac Ann Brunton
Brenda Russell.
Brenda Smith
Brent Gabie
Brett Ian Second
Brett MacKechnie
Brett Smiley
Brian
Brian Chretien
Brian Coughlin
Brian Crabb
Brian Crabb Nesbitt
Brian Crabh
Brian Crahb
Brian Hard
Brian Heavy
Brian Kealey
Brian Stewart
Bruce Alexander.
Bruce McRostie Murray
Bruce Murray
Bruce Telford
Bruce Telford Cole Powell
C H S. Junior Driver
C H S. Junior Showman
Calvin Wilson
Calvin Wilson Reserve Junior Champion
Campbell
Campbell McQuat
Carl Dale
Carl Kingdon
Carol Homer
Carol Horner
Carolann Clark
Carolann Donnelly
Cassie Young
Catherine Catherine Kierans
Catherine Kierans
Catherine Lapointe
Cathy Me- HITCHING UP.
Cathy Nesbitt
Charlene Moore
Charles
Charlotte Clouston
Chelsea
Chelsea Greer
Chelsea Greer Refrigerator
Chelsea Smith
Chelsea Victoria Alexander
Cheslyn Graham
Chili Sauce
Chris & Kathy) H I. Hobbs
Chris David Rusenstrom
Chris- Tree Angel: Jessica Mc-Margo Bullis
Christine Hodgins
Christopher Malelte
Chuck Belsher
Clarence Bretzhff
Clarence Bretzlaff
Clarence Wilson
Clark
Clearbrook Simmentals
Cob-den
Cole Smiley
Colleen Powell
Connie Callaway
Corrain Lalonde
Counted Cross Stitch Mary Lou Sly
Craig Martin
Craig Oattes
Crawford
Cynl Tomatoes
Cyril Dagg
Cyril Reuben Elmer Alexander
Cyril Smith
Dagg- Bruce Telford
Dale
Dale Dittbumer
Dale MacKechnic
Dan Alexander Suckow
Dan Donohue
Dan Drummond
Danny
Danny Trudeau
Darryl Crawford
Darryl David
Darryl Moffatt
Dave Carl Grand Champion
Dave Chapman
Dave Corn
Dave Hayley Cel
David Brent
David Burnside
David Coles
David Con
David Conrad
David Conrod
David Hawley
David Reserve Senior Champion Burnside
David Rusenstrom
David Thompson
David Thomspon
Dean Howard
Dean Kealey
Debbie Gerro
Debbie Hobbs
Debbie McGuire
Deborah June Brydges
Della Wilson Quill
Demolition
Dennis Rath Phone
Devon
Devon Morrow
Diane Drummond
Diane Judd
Diane Judd Tubman
Diane Judd.
Dianne Judd
Domenic Graham
Don
Don Fences
Don Ladies Commercial
Don Morrison
Don Sparling
Donald
Donald Belgian Brood Marc - Brian Crabb
Donald English Pleasure
Doreen Armstrong
Dorothy Alexander
Doug
Doug Ament
Doug and
Doug and Ron Tanya Amenl
Doug Heavy
Doug Hodgins
Doug Jenny Runtz
Doug Keenan
Doug Morrison
Douglas
DRESSED DOLL
Drumlee Farms
Dundell Farm
Earl Heather Rusenstrom
Earl Potvin
Eddie
Edith Jane Beer Classes Lager: Graham Hawley
Edith Letts
Edith Tubman
Editor
Egan Gordon
Egg
Egg Carton Animal
Elaine Lang
Eleanor Rennick
Eleanor Rennick Audrey Sharpe
Elizabeth Tubman
Elizabeth Watchom
Elliott
Elmer Alexander
Elsie Sparrow
Elsie Tomatoes
Emily Taylor
Enright Farms
Eric Kealey’s Percherons
Eric Regier
Erik
Erik Barber
Erika Orr
Ernie Childs
Ernie Schwartz
Ernie Smith
Ernie Smith Crahb
Ernie Smith Junior Champion Wild Rose Percherons
Essie Schwartz
Ex
Farmers Young
Farms
Faye Howard
Fleischmann’s Yeast
Fred Dagg
Fred Dagg Summer
Fred Hodgins
Fred Morin
Gail Greer
Gail Hayes
Gail Tracy
Gail Tubman
Garrett Woolsey
Garth Tracy
George Coles
George Knox Nesbitt
Gerry Lalond
Gerry Lalondc
Gloria Green
Gordon
Gordon Debbie McGuire
Gordon Ray
Graham
Graham Boisvert LIFETIME
Graham MacMillan
Grant Rogers
Grant Rogers Robert
Grant Russell
Greg Brunton
Greg Ledoux
Hal
Hal - Stewart
Hall
Harry Dale
Heather Alexander
Heather Carrot
Heather Dale AOV
Heather Dale Judging
Heather Dale Ufe Peach
Heather Dale.
Heather Greg Hodgins
Heather Icicle
Heather Kylie Beck
Heather Rusenstrom
Heidi Hall
Helen Phillips
Heritage Crafts Annie Eleanor Hayes
Hobbs
Holly Richardson
Holy
Hunt
Hunter
Hunter Hack
Hunter Saddle
Ian Sparling
Ina Kilgour
Inez Alexander
Inez Maheral
Intermediate
Isabel Graham
Isabel Graham Fleischmann’s Yeast Bread Machine Baking
J
J J McBride
Jack
Jack Graham
Jackie Beck
Jacob Cummings
Jaime MacDougall
Jaime McLaughlin
James
James Lunam
James Smith
Jamie Findlay
Jane Alexander
Jane Bulmer Lady’s Skirt Powell
Jane Cake
Jane Hayes
Jane Highest
Jane Judd
Jane Kellogg’s Rice Krispie Alexander
Jane MacDougall
Jane Onions
Jane Polar Fleece Alexander
Janet
Janet Allard
Janet Allard Reserve Commercial Unicom
Janet Douglas
Janet Junior Showmanship
Janet McCord Joyce
Janet Rose Percherons
Jason Hartwick
Jean Garlic - Ted Fort
Jean Rusenstrom
Jean Smith
Jeans
Jeff Hannaberry
Jeff McCormick
Jeff Schultz
Jenna McGuire
Jennifer Alexandra Suckow
Jennifer Dale
Jennifer Deacon Doeing
Jennifer Hannaberry
Jennifer Hayes
Jennifer McBride
Jennifer Russell
Jennifer Spaull
Jenny Hannaberry
Jenny Jaime Runtz
Jenny Runtz
Jenny Yves Proulx
Jerry
Jerry Barber
Jerry Hannaberry
Jerry Lalone
Jessica Barbara Evans Cou
Jessica Chevrier
Jessica McGuire Overall
Jim
Jim Brass
Jim Serving
Jinkinson Farms
Joan Brown
Joan Brown Watchom
Joan Cochrane
Joan Conrod
Joan Rusen-strom
Joan Rusenstrom
Joan Todd Kline
Joanne Germain
Joey Hannaberry
John and Greg Donald
John and Karen Brunton
John Bates
John Brown
John Chartrand
John Keith Donnelly
John Knox Jr.
John Smith
John Wooton
Jordan Beardsley Rebecca Morgan Pleasure Driving
Jordan Horner
Joshua Greenshields
Joshua Hodgins
Joshua Horner
Joshua J Bourgeau
Judy Hunt
Judy Morris
Julia Rooney An
Julia Rooney Welcome
Julie
Julie FAMILY
Julie Handmade
Julie Kealey
Julie Man’s Knitted Socks
Julie Tubman
June Hodgins
June Honey White
Kaara Edith Letts
Kaara Richardson
Kate Purdy
Kathy
Kathy Halter
Kathy McBride
Kathy Reserve
Katie Beer Lacourse
Katie Leigh Gagnon
Keith Black
Keith Braid
Keith Cummings
Keith Donnelly
Keith Donnelly Doug
Keith Gilbert
Keith Kakchura Roadster
Kelli Clarendon
Kelly Ann Beck
Kendra Watchom Leanne Lance Heather Dale Whicher
Keri Beck
Kevin Hanna
Kim Braid
Knit
Knit Crochet
Kyle
Kyle Beck
Kyle Female
Kyle Leniowski
Kyle Morin
Kylie Beck
Ladies
Laird Hamilton
Lance
Laura
Laura Crawford
Laura Kelland May
Laura Kelland May with Karen Naylor
Laurie Howard
Laurie Peck
Lawrence Lang
Layer Richardson
Leah Donnelly
Lee Stanley
Leigh Ann Lance.
Lewis
Linda Hobbs
Lindsay Howard
Lindsay Pasch
Lisa Coles
Lisa Coles Lathe
Lome Crawford
Lot Clearing
Luc Lapointe
Lucy Sabourin
Lynn Lang
M Atkinson
M. Atkinson
MacKinnon Julie Kealey
Marc
Marc Ippersiel
Marie
Marie Hélène Boilard
Marie Helene Bollard
Marie Michelle Lacourse
Marie Smith
Mario Bullis
Mario Clavel
Marion Widdicombc
Marion Witticombe
Marjorie Hodgins
Mark
Mark Findlay Senior Champion
Mark Ken Burchill
Mark Limerick Farms
Mark Nesbitt
Mark Papousek
Mark Percheron Yearling
Mark Six Horse Hitch - Stewart Don Sparling
Mark Stewart
Marlaine Watchom Palmer Monica Watchom
Martha Hodgins Cyrus Beck Julie Tubman
Martha Kierans
Martha Moffatt
Martin Schultz
Mary
Mary Lou
Mary Lou MacKinnon
Mary Lou Novice
Mary Lou Runtz
Mary Lou Sly
Mary Lou Spaull
Mary Lou Spaull Suckow
Matthew Kidney
May Schwartz
McCormick
Megan N ugen
Megan O’Halloran
Megan Smith
Megan Tubman
Melissa Nyveid
Melissa Nyveld
Memorial
Mervfn Kennedy McLaughlin
Mervin
Mervin Kennedy
Mervin Stewart
Michael
Michael Saba
Michele Horsemanship Jaime Raymond
Michele Marian Jenvey
Michelle Max Chelsea Brenda Donnelly
Michelle Congratulations Winners Natalie Lapointe
Michelle Hobbs
Mike Fogarty
Minor Chevrier
Miranda Greer
Mitchell McCann
Monica
Monica Childs Cardigan
Monica Decorative
Monica Elsie Sparrow
Monica Tubman Kitchen Accessories Watchom
Monica Wat- Amanda Amyotte
Monica Watch
Monica Watchom
Monica Watchom Child’s Small
Monica Watchom Handmade Child’s Dress
Monica Watchorn
Monique Atkinson
Morrison
Music
Naismith
Naismith Farms
Nancy Amiotis
Nancy Dittbumer Tubman
Nancy MacDonald
Nancy Tubman
Naomi Barbara Cruickshank
Natalie Lapointe
Neil Cruise
Nesbitt
Nesbitt Clydesdale Stallion Pat
Nick Elliott
Nick Greenshields
Nick Hodgins
Nick Noel.
O •
Oattes
Oktoberfest Dancers All Weekend
O’Halloran Open Hunter Under
Pat
Pat and Cathy McDonald
Pat Brass
Patricia Kiems
Patricia Kierans
Patricia Randy Hodgins
Patrick Younge
Patrick Younge Champion
Paul
Paul MacMillan
Paul MacMillan Memorial
Paul Steege
Paulette Greer
Penny
Peppers
Perth
Peter Senack
Peter Sharpe
Phillip Elliott
Phyliss Wilson
Please
Powell
Purebred Rabbit
Quyon
R. Wilson
Randy Greer
Randy Kingdon
Randy Lavier
Randy MacKcchnie
Ray
Ray & Arlene McLaughlin
Ray McLaughlin
Raymond Arlene McLaughlin
Rebecca Arabian Native Costume
Rebecca Sand
Rebecca Small Bower
Rebecca Summers
Rebecca Wilson
Rebecca Zacharias
Reine-Marie Smith
Reserve Jr champion
Reuben Hodgins
Richard
Richard Sullivan
Richardson Cosmos
Riley Rooney
Ring Steward Karen Naylor
Rita Sheppard
Robert Childs
Robert Dave Get
Robert Szymanski
Robert Weiss
Robert Wiggins
Robert Wills
Robert Younge
Robin Hood Flour
Robin Hunt
Robyn Hunt
Roger Mayhew
Roland Begonia Essie
Roland Cut
Roland Rennick
Ron Antique Vehicle Stake
Ron Hodgins
Ron McHugh
Ron McRosite
Ron McRostie
Ron T
Ross Côté
Ross Stewart
Roy
Russell
Ryan Barber
Ryan Laframboise
Ryan McRostie
Ryan Smiley
Salsa Richardson
Sandra I. Dagg
Sara Knox
Schwartz
Schwartz Patricia Kierans
Scott "
Scott McCagg
Scott Stevens
Sean Enright
Shania Twin
Sharpe
Shawn
Shawn Findlay
Shawn Pat
Shawn Stewart
Shelley MacDonald
Shortbread
Smiley
Smith
Sons
Sparrow
Stanhow Holsteins
Starks Amanda Amyotte
Starks Comers
Starks Guire
Steadholm Farms
Stephanie Brown
Stephanie Gregory
Steven James
Stewart
Stittsvillc
Sue
Summers
Susan Cummings
Sylvia Bakkcr
Sylvia Bakker
T .
Taylor
Taylor Cholettc
Taylor Orr
Ted Fort
Ted Fort Lorn
Telford
Terry Jones
Terry Knox
Terry Lynn Hodgins
The
Thomas Cummings
Thomas McLennan
Thomas Mclvennan
Thomas Todd Kline
Thompson
Tim Murray Mickey McGuire Ann
Todd Kline
Tom Orr Cartage Construction Young’s Appliances
Tracy
Tracy Childs
Tracy Stead
Travis Emmerson Dale CD
Tree Deco
Trevor Howard Brent Corrigan William McGowan 1
Trinity Ladies Margaret Wall
Trophy HoÜh
Trudy Ray
Tyler
Tyler McCann
Tyler Rose Percherons
Variety
Victoria Twolan
Vikki MacKinnon
Vikkie MacKinnon
Wallace Cucumbers
Wallace Hobbs
Wallace Hobbs Squash
Wally Hobbs
Wayne Cochrane
Wendy
Wendy Lalonde
Wendy Richardson
White
White Wine
Wild Rose Per- Belgian Stallion - Paul John Bates
Wild Rose Percherons
Wild Rose Reserve Grand Champion Nesbitt
William
William Armitage
Willis
Willis McCormick
Wilson
Wilson Cotton Dishcloth
Wine
Winnifred Smart
Winnifred Smart Pound
Young
Yvonne Taylor
Alley
Arnprior
Atkinson
Avalon Farms
Bar
Calf
Canada
Champion
Charlotte
China
Cobden
Dam
El Ottawa
Findlay
Fort
Fort Bristol
Fort Cou
Fort Coulonge
Fort Draper
Fort Lorn
Garden
Grand
Jacob Sebastian
Junior Breeder Banner
Junior Exhibitor Banner
Lalonde
Light
Limousin
Main Street
Marie
Martha Moffatt
McGuire
McGuire.
Mountain
North America
Onions
Ontario
Ontario Phone
Ottawa Valley
Perth
Plymouth Rock
Quebec
Rhode Island
Russet Drive
Santa
Sharpe
Sheppard
Sincerely
Stewart
Tel.
TREE
Trophy
Woolsey
Yearling
2001
3-gaited
4-H
458-22 WÏ GARAGE
819-683-1348
ABC
American Saddlebred Horse Western Pleasure
Apple Hill Simmentals
Article
Article Counted Cross
Audit Bureau of Circulations
Audit Bureau of Circulations Member
Beer Home Brewing Red Wine
Belgian Gordon
Best Lady Driver
Bnntardwi
Bristol
BULLDOZING Specials Robin Hood Flour
Calvin Wilson Reserve Junior Champion
CANADA INC Sullivan Imitation
Champion Belgian
Champion Reserve Senior
CHEESE TRACEY
Children
Children s Entertainment
Child’s Toy Animal
Church Service
Colt
COMBO
Commercial Random
Commercial Tandem Gordon
Complete Engineering
Conditioning Plan
Counted Cross Stitch Mary Lou Sly
Dairy
DAN LACROIX Equity Reporter Fair
David Reserve Senior
Division
Douglas
Dundell Farm
EQUITY
Essie Maple
Farm Equipment Ltd. Bull Calf
Farm Equipment Program - Tank
Fast Trax
Fine Harness Show Pony
FIRST
Folk Art
Folk Art the
Food Available
Food Division
Four Wheel Bike Pull
General Contractors RBO
Hackney Horse
Heritage Crafts Annie Eleanor Hayes
Hobbs & Sons Tim Murray Mickey McGuire Ann
Horse
Horse Draw
Horse Show
House
III Sll
Isabel Graham
Isabel Graham Fleischmann’s Yeast Bread Machine Baking
ISIS Siège social/Head Office Shawville
Janet Allard Reserve Commercial Unicom
Job Management Licenced General Contractor RBQ #8114-9460-53 Free Estimates
Junior
Junior Champion
Junior Champion Female Alfacroft Holsteins
Junior Champion Percher-
Junior Champion Percheron
Junior Section
K & T MacIntyre
Kids
l M. KIDD & SONS LTD.
L X N 1
Ladies Commercial
Ladies Margaret Wall
Liz Tubman
Lutheran Church
Macmillan
MacMillan Percheron Progeny
Maple Leaf Almrausch Dancers
Maple Products Maple
MARK
Mark Findlay
May Schwartz
Medium
Michelle Amelia R.H. Precision
Miniature Horse - Team
Miniature Horse - Team Doug Ament
Morgan
Morgan English
Morgan English Pleasure Bruce Murray
Morgan Hobbs
Morgan Pleasure Driving
Morgan Western Reinmanship Pleasure:
Morrow
Name Address Postal Code
Note
OAAS Competition Fancy Pieced Cotton Quilt
Oakes Special Article
Parade Horse
Paulette Greer
Pontiac
Pontiac Agricul-
Pontiac Agricultural Society
Pontiac County W.I. Napkin
Pontiac MRC
Pontiac Printshop
Pontiac Printshop Ltd.
Pontiac Schwartz
Pontiac’s Weekly Newspaper
Postal Code
PROMUTUEL La Vallée Valley Mutual Gracefield
Pump Equipment
QC
Quilted Bear
RCMP Musical Ride
Red Globe
Regional Fair
REGISTRATION
Reserve Junior
RESTAURANT Home Cooked Meals
Saddle Horse
Save
School Competitions Kindergarten
Science inven- School
Second
Shawville
Shawville Arena
Shawville Fair
Shawville Fair Dedicated Service
Shawvllle Fair
Shelby
Shelby McCredie
Shelby Watchom
Shelby Watchom Clarendon
Single Horse Stewart
Six Horse Hitch
Society
Soil Crushed Stone Crushed Gravel Bulldozer
SQ’s Police de
St Girls
Stanhow Farm
Sûreté du Québcc’s
Sûreté du Québec
Teamsters
THE EQUITY’S Special Fair
Thome Council
Topsoil Products
U
White Drawing
White Layer
Wilkinsons
WQ Regional
Young Farmers Young